Kdy jet do Chile?

Není skutečně nejlepší doba na cestu do Chile. Vše záleží na tom, jaký zážitek chcete zažít a kterou oblast plánujete prozkoumat!

Rozkládající se na téměř 4 300 kilometrech od severu k jihu, mezi 17. a 56. stupněm zeměpisné šířky, země má velmi různorodé klimatické podmínky a lze ji navštívit po celý rok. Nicméně, pokud chcete získat celkový přehled o Chile a objevit jeho mnoho geografických aspektů, je lepší se vyhnout jižní zimě, mezi začátkem června a koncem srpna.

Kdy jet do Chile podle regionů?

 • Sever lze navštívit kdykoliv během roku, ale mezi listopadem a květnem budete mít nejpříjemnější teploty a můžete si užít pobřežní radovánky. Je to také dobrá doba na prozkoumání nejsuššího horkého pouště na planetě, v oblasti s měsíčními krajinami San Pedro de Atacama.
 • Střed a hlavní město Santiago se nejlépe prozkoumávají během jižního léta, mezi prosincem a březnem. Na konci sezóny se koná mnoho vinobraní ve vinařských oblastech, což je příležitost objevit jiný aspekt Chile! Jaro a podzim jsou chladnější a deštivější, zatímco v zimě, v červenci a srpnu, je vzduch vlhký a chladný, až studený.
 • Jih Chile je ideální navštívit od listopadu do března. Počasí v červenci a srpnu je obzvláště deštivé. Nicméně v Andách je sníh a můžete si užít památnou lyžařskou dovolenou.
 • Patagonie a Ohnivá země nabízejí nepříznivé počasí po celý rok. Ale pokud sníte o cestě tam, zvolte letní měsíce. Skutečně, v lednu a v únoru je nejtepleji.
 • Velikonoční ostrov a jeho úžasná polynéská kultura lze objevovat po celý rok díky svému idylickému počasí. Pokud plánujete surfovat, upřednostněte měsíce od října do března, kdy jsou dny bez vln vzácné a teplota vody je velmi příjemná.

Není překvapením, že turistická sezóna v Chile trvá od listopadu do února, s vrcholem návštěvnosti v lednu, v nejteplejší části jižního léta. Pokud máte rádi klid, cestovat na jaře nebo na podzim může být dobrá volba. Stejně tak, pokud máte omezený rozpočet: nejlevnějším měsícem pro odlet do Santiaga de Chile je březen. Naopak během prázdninových měsíců v Evropě, jako jsou červenec a srpen, ceny letenek stoupají.Kam a kdy jet na základě počasí?

Mapa nejlepších období pro cestování do Chile
Mapa nejlepších období pro cestování do Chile ©kam-a-kdy.cz

Centrální
Santiago, Valparaiso, Constitucion...

Leden, únor, Březen, Listopad a Prosinec
49°F na 92°F°C
0 na 4 dní
58°F na 65°F
Duben, Květen, červen, Září a říjen
34°F na 81°F°C
0 na 10 dní
56°F na 61°F
červenec a Srpen
34°F na 68°F°C
2 na 9 dní
54°F na 58°F

Jižní
Puerto Varas, Temuco, Quellon...

Leden, únor, Březen, Listopad a Prosinec
58°F na 88°F°C
0 na 14 dní
54°F na 61°F
Duben, Květen, Září a říjen
50°F na 74°F°C
2 na 19 dní
52°F na 58°F
červen, červenec a Srpen
47°F na 58°F°C
9 na 20 dní
52°F na 56°F

Patagonie
Punta Arenas, Mys Horn, Parque Nacional Torres del Paine...

Celý rok
23°F na 65°F°C
1 na 23 dní
43°F na 58°F

Severní
San Pedro de Atacama (poušť Atacama), Iquique, Caldera...

Leden, únor, Březen, Duben, Květen, Listopad a Prosinec
50°F na 85°F°C
0 na 16 dní
59°F na 74°F
červen, červenec, Srpen, Září a říjen
54°F na 79°F°C
0 na 4 dní
58°F na 67°F

Velikonoční ostrov
Velikonoční ostrov...

Celý rok
68°F na 77°F°C
4 na 6 dní
70°F na 79°F

Chcete-li získat všechny informace o podnebí a počasí v Chile pro konkrétní měsíc, klikněte na příslušný odkaz níže:

Chile v lednu Chile v únoru Chile v březnu Chile v dubnu Chile v květnu Chile v červnu Chile v červenci Chile v srpnu Chile v září Chile v říjnu Chile v listopadu Chile v prosinci


Kdy jet v Chile podle měst

Zobrazit úplný seznam měst


Podnebí a počasí v Chile

Země je velmi protáhlá z severu na jih, takže klima v Chile je neuvěřitelně různorodé. Zde jsou dominantní typy:

 • Středomořské klima s mírnými léty je nejběžnější a těší se jí hlavní město Santiago de Chile a jeho sousední Valparaíso.
 • Oceánské klima s mírnými léty je mnohem běžnější na jihu, zejména v oblasti Puerto Varas.
 • Chladné a suché pouštní klima panuje na severním pobřeží kolem města Iquique.
 • Polární tundrové klima ochlazuje oblasti na jihu země, zejména kolem Punta Arenas v Patagonii.

K tomu se přidávají různé druhy mikroklimatů, které jsou přítomny na všech čtyřech stranách země. Jak jste si jistě všimli, počasí v Chile tedy závisí na několika rozhodujících faktorech, jako je například nadmořská výška, mořské proudy nebo zeměpisná šířka.

Chile: Lac Pehoe, parc national Torres del Paine dans le sud du Chili

Klima na severu Chile

Svým celkově pouštním klimatem sever země zažívá malé srážky. To je způsobeno přítomností studené oceánského proudu, který brání vzniku oblaků schopných produkovat déšť. Nicméně, i když neprší, vzduch je nasycen vlhkostí a počasí může být mlhavé, zejména kolem Aricy a podél pobřeží mezi dubnem a říjnem.

Naopak během jižního léta, od listopadu do března, je počasí na pobřeží dokonalé a umožňuje užívat si pláže. Nejvyšší denní teploty se pohybují průměrně mezi 23 a 26°C (79°F) . V Irique, známém pro své rozsáhlé písečné pláže, teplota Tichého oceánu snadno stoupá kolem 23°C (74°F) v lednu a únoru.

Na straně San Pedro de Atacama, známé pro svou poušť, je vzduch mnohem sušší. Na pláních jsou teploty mírné po celý rok, s maximálními hodnotami mezi 15 a 23°C (74°F) . Během zimy, zejména v červenci a srpnu, jsou noci velmi chladné, s minimálními teplotami kolem 5°C (41°F) .

Stejně jako na jihu, i tato oblast má polární tundrové klima, v Národním parku Lauca, na extrémním severu země, u hranic s Bolívií. Teploty se zde pohybují mezi 10 a 13°C (56°F) po celý rok.

Klima ve středu země

Střed země má středomořské klima s výraznými ročními obdobími:

 • V létě, od prosince do března, je horko a slunce svítí. V Santiagu dosahuje teploměr v lednu kolem 26°C (79°F) . K Valparaíso, u pobřeží, se obvykle přičtou 1 nebo 2 stupně.
 • V podzim, od dubna do června, teploty postupně klesají, s průměrnými hodnotami kolem 15°C (59°F) na konci období. Současně se zvyšují srážky a červen je nejdeštivějším měsícem v tomto regionu Chile.
 • V zimě, od konce června do konce září, je spíše mírně s maximálními teplotami mezi 14 a 18°C (65°F) . Nicméně počasí je často šedivé a vlhké a není to ideální období k procházkám po okolí.
 • Na jaře, od konce září do začátku prosince, se počasí postupně otepluje a teploměr přesahuje 20°C (68°F) již v říjnu. Zatímco v září jsou stále nějaká rizika dešťů, srážky se téměř ztrácejí s postupem do období.

Při stoupání do výšek a cestování do Andského pohoří se klima postupně mění na polární tundrové v oblasti Portillo. Od června do září se teploty pohybují kolem 0°C (32°F) , zatímco během jižního léta, v lednu a únoru, maximální teploty dosahují 13°C (56°F) .

Klima na jihu Chile

Převážně oceánské klima na jihu Chile je charakterizováno deštivým a mírným počasím. Srážky jsou tak časté jako hojné a západní větry mohou být silné, zejména mezi dubnem a říjnem.

Během jižního zimy, zejména v červenci a srpnu, může být až 20 dní deště měsíčně v oblasti Puerto Varas. Nicméně teploty zůstávají na přijatelné úrovni, s denními průměry kolem 13°C (56°F) .

Během dobrého období, mezi listopadem a březnem, prší méně a teploměr může v lednu na severu regionu překročit 30°C (86°F) . Ale čím více se ubíráme na jih, tím je klima chladnější. Například v oblasti Parque Pumalin jsou léta velmi krátká a teplota zřídka přesahuje 20°C (68°F) . V blízkosti Patagonie dokonce vidíme ledovce a věčné sněhy.

Klima chilské Patagonie

Na extrémním jihu země, v této oblasti mezi ostrovem Chiloé a mys Horn, je počasí chladné, velmi větrné a proměnlivé. Kromě toho je rozsah teplot významný a srážky jsou velmi časté, bez ohledu na roční období.

Patagonie má tři hlavní typy klimatu:

 • Oceánský s krátkým a chladným létem směrem k Puerto Natales.
 • Polární tundrový v oblasti Punta Arenas.
 • Oceánský s mírným létem v Národním parku Isla Magdalena.

Klima je nepříznivé během jižního léta, mezi prosincem a březnem. Nicméně to zůstává nejlepší období k návštěvě a užít si toho. V noci se teploty pohybují kolem 0°C (32°F) a během dne mezi 14 a 18°C (65°F) . V zimě, mezi květnem a koncem září, je počasí velmi nepříznivé: teplota se pohybuje kolem -5°C v noci a sotva stoupá nad 10°C (50°F) ve dne. K tomu přistupují ledové větry a často šedivá obloha.

Klima na Velikonočním ostrově

Při cestě na Velikonoční ostrov se atmosféra mění. Nacházející se na východním cípu polynéského trojúhelníku, má vlhké subtropické klima, bez suchého období a s horkým létem. Shrnutí: Je možné tam jet kdykoliv během roku, teploměr se dostává nad 20°C (68°F) po celý rok. Nejtepleji je v únoru a březnu, s průměrnými hodnotami kolem 25°C (77°F) . Je třeba poznamenat, že díky teplým mořským proudům je teplota vody vždy asi o 2°C (36°F) vyšší než teplota vzduchu. Co se týče srážek, jsou poměrně stabilní v každém ročním období, s průměrně 4 až 6 deštivými dny měsíčně, nejdeštivějším měsícem je leden.


Teploty a vodni srážky v Chile

Na těchto 3 grafech uvádíme vývoj teplot Chile a měsíčních srážek pro města Santiago, Caldera, Iquique, Punta Arenas a San Pedro de Atacama (poušť Atacama), stejně jako měsíční teploty moře pro pobřežní města.


Návštěvnost a turistické sezóny v Chile

Zjistěte pomocí našich dat a grafů, kdy je v Chile hlavní turistická sezóna (a tedy období, kdy je příliv turistů nejvyšší) a kdy vedlejší turistická sezóna.

Turistické sezóny v Chile

Měsíce s nízkou návštěvností jsou: Březen, Duben, Květen, červen, červenec, Srpen, Září, říjen a Listopad. Návštěvnost v Chile je vysoká v: Leden, únor a Prosinec.

 • Nejnižší turistická sezóna v Chile: Květen, červen a Září.
 • Vedlejší turistická sezóna v Chile: Březen, Duben, červenec, Srpen, říjen a Listopad.
 • Hlavní sezóna v Chile: únor a Prosinec.
 • Nejvyšší turistická sezóna v Chile: Leden.

Graf: ukazatel návštěvnosti v Chile měsíc po měsíci


Průměrná cena letů do Chile

Cena zpátečního letu Praha–Santiago je v průměru nižší při odletu v září (průměrná cena 20998 CZK): jedná se o nejlepší období pro cestovatele s omezeným rozpočtem. Naopak při odletu v srpnu riskujete, že zaplatíte za letenku do Santiaga o 13025 CZK více.

Najděte letenku za nejlepší cenu Ceny letů do ChileKam jet v Chile?

Tato tabulka vám umožňuje vidět maximální teplotu pro každé město a náš názor na počasí měsíc po měsíci (viz barevná legenda pod tabulkou).

Města led.úno.bře.dub.květ.čvn.čvc.srp.záříříj.lis.pro.
Santiago79°F77°F77°F72°F67°F59°F58°F61°F65°F68°F72°F76°F
Caldera74°F76°F74°F72°F68°F67°F63°F65°F67°F67°F68°F70°F
Iquique77°F79°F77°F76°F74°F72°F70°F70°F70°F72°F74°F76°F
Punta Arenas56°F56°F54°F50°F47°F43°F41°F43°F47°F50°F52°F54°F
San Pedro de Atacama (poušť Atacama)74°F74°F72°F68°F63°F59°F59°F63°F67°F70°F74°F74°F
Valparaiso74°F74°F72°F70°F67°F63°F61°F63°F63°F67°F68°F72°F
Velikonoční ostrov76°F77°F77°F76°F74°F70°F70°F68°F68°F68°F70°F74°F
Constitucion74°F74°F72°F68°F63°F59°F58°F58°F61°F63°F67°F70°F
Mys Horn50°F50°F50°F49°F47°F43°F43°F43°F43°F45°F47°F49°F
Parque Nacional Torres del Paine50°F52°F50°F47°F41°F38°F38°F40°F43°F45°F47°F49°F
Puerto Varas68°F68°F65°F59°F56°F50°F50°F52°F54°F58°F61°F65°F
Quellon63°F63°F61°F58°F56°F52°F50°F50°F52°F56°F58°F61°F
Temuco79°F79°F76°F68°F59°F54°F52°F56°F59°F65°F70°F74°F
Archipielago Juan Fernandez67°F68°F68°F67°F65°F61°F59°F59°F58°F59°F61°F63°F
Arica77°F79°F77°F76°F72°F70°F68°F67°F68°F70°F72°F74°F
Bahía Mansa74°F74°F70°F63°F56°F52°F50°F52°F58°F61°F67°F68°F
Caleta Yungay61°F63°F58°F50°F43°F38°F38°F40°F43°F49°F54°F58°F
Cerro Sombrero54°F54°F54°F50°F47°F43°F41°F43°F45°F49°F50°F52°F
Chañaral77°F77°F77°F74°F72°F70°F68°F70°F70°F70°F72°F74°F
Cobquecura85°F83°F79°F72°F65°F58°F56°F59°F65°F68°F76°F79°F

Legenda:

dokonalé počasí

dobré počasí

přijatelné počasí

špatné počasí

velmi špatné počasí


O Chile

Co mohu dělat v Chile?

Pláže / koupání

Příroda a krajina

Kultura a historické památeky

Sportovní

Rodinné cestování

Nakupování

Gastronomie

Noční životJe tato informace o počasí pro Chile spolehlivá?

Údaje o klimatu pro Chile byly shromážděny každý den od ledna 2009. Analýza těchto meteorologických údajů pro Chile nám umožňuje určit průměr za každý měsíc v Santiago, Caldera, Iquique, Punta Arenas, San Pedro de Atacama (poušť Atacama), Valparaiso, Velikonoční ostrov, Constitucion, a 84 jiná města.

Takže ano: tato data jsou spolehlivá, s výjimkou případů dočasného narušení klimatu v regionu.

Změna jednotek